Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
HREBEŇOVKA časť 2 : 9. 8. 2015
Trasa:
Pod Spálenou - Šindľovec rázc. - Adamcuľa - Pod Predným zeleným - Pod Hrubou kopou - Baníkovské sedlo - Salatín - Brestová - Predný Salatín - Pod Spálenou
Vzdialenosť 15,6 km
Nad. výška min. 1 034 m n. m.
Nad. výška max. 2 105 m n. m.
Stúpanie 1 425 m
Klesanie 1 412 m
GPS záznam trasy
PACHOĽA (2 167 m.n.m) - SPÁLENÁ (2 083 m.n.m.) -
SALATÍN
(2 048 m.n.m.) - BRESTOVÁ (1 910 m.n.m.)
Druhé pokračovanie hrebeňom Západných Tatier začíname na parkovisku pod Spálenou. Rýchly „presun“ cez Adamcuľu , popri Roháčskom vodopáde do Spálenej doliny. Do Baníkovksého sedla je to poriadna fuška a tak po pár pauzách sa vyškriabeme do sedla, kde budeme začínať našu dnešnú časť hrebeňovky Západných Tatier. Z Baníkovského sedla na Pachoľu je to kúsok. Výhľady sú krásne na všetky strany. Následne zostúpime dole z Pachole a po výstupe na Spálenú začíname preliezať hrebeň zvaný Skriniarky. Cestu nám „spríjemňuje“ mrholiaci dážď. Skriniarky nás dovedú na Západotatranský Salatín. Sem tam stretávame nejakých turistov - táto časť hrebeňa nie je až tak obľúbená ako Baníkov či Ostrý Roháč. Po pauze na Salatíne zostupujeme nepríjemným suťovým chodníkom do sedla Parichvost. Na Brestovú je to už len kúsok a tak pridáme do kroku, pretože hrmenie niekde v Poľskej strane Tatier neveští nič dobré. Z Brestovej sa malým hrebeňom dostaneme na Predný Salatín. Následne už len dole po serpentínach Spáleného žľabu na parkovisko pod Spálenou.
Náročná celodenná túra hlavným hrebeňom Západných Tatier. Nádherné výhľady na protiľahlý hrebeň Ostrého Roháča. No i iné horstvá Slovenska sa dajú krásne pozorovať odtiaľto.
© 2011 sophinka.sk