Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
Rysy   -  5. 7. 2015
Trasa:
Štrbské pleso - Trigan - Popradské pleso - Nad Žabím potokom - Chata pod Rysmi - Sedlo Váha - Rysy - Sedlo Váha - Chata pod Rysmi - Nad Žabím potokom - Popradské pleso - Trigan - Štrbské pleso
Vzdialenosť 19,8 km
Nad. výška min. 1 339 m n. m.
Nad. výška max. 2 444 m n. m.
Stúpanie 1465 m
Klesanie 1468 m
GPS záznam trasy
GPS záznam trasy
Pekné počasie, tak prečo nespraviť reparát za nevydarený výstup z konca minuloročného septembra. Vtedy nás Rysy „nepustili“ cez reťaze pre zľadovatený chodník. Zo Štrbského plesa cez Trigan na Popradské pleso. Samozrejme medzi prestávka na doplnenie tekutín. Pekné počasie vytiahlo do našich veľhôr viacero turistov, ktorí mali ten istý cieľ ako my. A tak cez rázcestie pri Žabom potoku , serpentínami na terasu Žabích plies. Rampou cez reťaze sme vybehli ako kamzíky a po pár desiatkach metrov nás privítala svojou krásou nanovo prestavaná chata pod Rysmi. Okolo nej ľudí ako smetí, tak sme sa nezastavovali a šliapali cez snehové pole do sedla Váha. V sedle sa nám naskytol pohľad na Poľské Tatry, ale najviac tomu dominovala majestátna stena Veľkého Ganku s polkruhovou terasou. Zo sedla priamo nahor na najbližší vrchol Rysov. Na chodníku je pomerne veľká premávka, tak to berieme hrebienkom na juhovýchodný vrchol, kde nie je až tak veľa turistov. Námaha vynaložená na výstup sa oplatila, výhľady na všetky svetové strany sú neopísateľné. Ťažký štít a Vysoká ako na dlani, na Žabom koni bolo pomerne dosť lezcov. Mengusáky , Kriváň, Satan, Gerlach, to je len zlomok toho čo sa dá vidieť z vrcholu Rysov. Ale je čas prísť a aj čas odísť. A tak za pár minút zbehneme so sedla Váha dole ku chate obídeme snehové pole ponad. Od chaty to už ide pomalšie, lebo na reťaziach sa neoplatí náhliť.... Chodníkom popri Žabích plesách  som sa ešte pozastavil nad hlúposťou človeka kúpajúceho sa tatranskom plese. Ale ľudia sme rôzny. Serpentínami k rázcestiu pri Žabom potoku a hajde na Popradské pleso. Malá pauza na občerstvenie a oddych. Potom nás čakala posledná časť dnešnej túry - cez Trigan na Štrbské pleso.
Nádherná no zároveň náročná vysokohorská túra na jeden z najnavštevovanejších Tatranských vrcholov . Odmena za námahu pri výstupe sú výhľady azda na všetky Tatranské vrcholy.
© 2011 sophinka.sk