Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
PROSTREDNÝ HROT (2 441 m n. m.) - 18. 8. 2014
Medzi Veľkou a Malou Studenou dolinou sa vypína široká veža - Prostredný hrot (2441 m n. m.), ktorá vysiela na juhozápad Prostredný hrebeň. Tvoria ho Predný, Prostredný a Zadný Oštep, Malý a Veľký Kostol, Chmúrna veža a Prostredný hrot.  Do Veľkej Studenej doliny spadá Prostredný hrot  so 750 m vysokými strminami. No pri pohľade z malej Studenej doliny sú badateľné dve steny. Severná, vysoká 450 m - pretína spojnicu Žltej lávky a Štrbiny za Žltou stenou široká Dubkeho lávka. Severovýchodná - 250 m vysoká,  ktorá má charakteristický vrchol Žltej steny (2182 m n. m.)
Trasa:
Starý Smokovec - Hrebienok - nad Rainerovou chatou -  Zamkovského chata - Tetyho chata - Prostredný hrot - Zamkovského chata - nad rainerovou chatou - Hrebienok - Starý Smokovec
Prvý názov sa spomína v starých latinských dokumentoch, má v ňom názov Kalberg(Kahlberg),  v preklade holý vrch. Dnešný názov sa po prvý krát datuje od roku 1830. Pochádza z nemeckého názvu Mittel Grat.
Na prvého dobyvateľa vrcholu Prostredného hrotu sa muselo čakať až do roku 1876. Presne 11. augusta Edmund Viliam Téry s priateľmi Paulom Schwartzom a Samuelom Horvayom okolo pol desiatej dosiahli vrchol Prostredného hrotu.
Masív prostredného hrotu je pre horolezcov dodnes veľkou  výzvou, najmä Žltá stena ponúka veľa zaujímavých ciest.
V to skoré ráno sme ešte ani sami nevedeli,  na ktorý vrchol povedú naše kroky. A tak po návrhoch sme sa zhodli na Prostrednom  hrote. Cez Hrebienok , ponad Rainerku a nosičskou skratkou sme vyšliapali na Zamkovského chatu. Pár minút oddych a opäť derieme naše vibramy. Ďalšia zastávka -  Térinka. Cestou sa kocháme nad majestátnosťou  Lomničáku, Pyšných štítov, Prostredného hrebeňa... Na Téryho chate to už „žije“  a tak sa aj my  zastavíme na doplnenie tekutín a niečo malé pod zub.  Pred sebou máme cieľ dnešnej túry.  „Pohonné“ látky doplnené a tak sa vydávame pomedzi  Prostredné a Dolné Spišské pleso po zelenej turistickej značke. Po pár metroch opustíme chodník popri Dolnom Spišskom plese sa dostaneme k výstupovému žľabu. Prilby, sedáky, karabíny... a následne sa naväzujeme na lano v zložení Milan 1, Dušan, Alenka, Milan 2, Marián a ja. Hore žľabom do Štrbiny za Žltou stenou je to „brnkačka“ Tu na nás čaká exponovanejšie miesto - „Prostredný kôň“.  Za koníkom sa do sedla za Prostredným dostaneme cez Dubkeho lávku. Odtiaľ žľabom,  ktorým sa dostaneme tesne pod vrchol. Cesta tu vedie priamo na vrchol,  no my sa púšťame traverzom severnou stenou popod vrchol.  Ešte pár desiatok výškových metrov a vystupujeme na vrchol Prostredného hrotu. Nádherné výhľady stáli za namáhavý výstup. Po polhodine oddychu sa vydávame na zostup do Malej Studenej doliny. Trafiť ten správny žľab nie je také jednoduché. Museli sme zísť až do sedla pred Prostredným (pod Chmúrnou vežou). Tu sa nám podarilo nájsť ako tak vychodený chodníček. Ale zostup touto cestou je aj tak namáhavý. Na trávach to dosť šmýkalo a dolné partie neboli o nič ľahšie. No napokon sme sa  predsa len  dostali k miestu,  ktoré sa zlaňuje. Približne 10 m vysoký výšvih je lepšie cestou nadol zlaniť. Zbaliť lano vyzliecť výstroj a už len „preskákať“ po balvanoch až na turistický chodník. Následne dole na Zamku na zaslúžené občerstvenie.
Prekrásna vysokohorská túra s ešte krajšími výhľadmi z vrcholu Prostredného hrotu,  ktorú doporučujem každému,  kto ma rád hory a takýto druh adrenalínu. No zároveň je táto trasa náročná na orientáciu (len za dobrého počasia).  

© 2011 sophinka.sk