Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
Zadný Gerlach (2 615 m. n. m)
Gerlachovský štít (2 655 m. n. m)  -  17. 7. 2015
Trasa:
Tatranská Polianka - Velický most - Velická poľana - Sliezky dom - Velická dolina - Zadný Gerlach - Gerlachovský štít - Batizovská dolina - Batizovské pleso - Pod Suchým vrchom - Velický most - Tatranská polianka
Vzdialenosť km
Nad. výška min. m n. m.
Nad. výška max. m n. m.
Stúpanie m
Klesanie m
GPS záznam trasy
Výstup na náš najvyšší vrchol som si nemohol nechať ujsť. Budíček 02:00, o 03:00 odchod smer Tatranská Polianka. Z Polianky cez Velický most, Velickú poľanu, Sliezky dom  popod Večný dážď na Kvetnicu. Za Dlhým plesom odbočujeme z turistického chodníku smer Gipsiho ferrata. Pomenovaná je po legendárnom horskom záchranárovi, horskom vodcovi, horolezcovi no hlavne dobrom človeku, ktorý miloval naše veľkohy. Za plesom pár desiatok metrov smer výrazný žľab, na vrchole žľabu zabočíme doľava popod stenu Zadného Gerlachu až k zaistenému výstupovému komínu. Zdoláme pár reťazí a kramlí a sme na suťovisku smerujúcemu do kuloáru smerujúcemu do Tetmajerovho (Gerlachovského) sedla. Tesne pod vrcholom zabáčame do žľabu naľavo smerujúcemu na Zadný Gerlach. Pár foto a naspäť po hrebeni do Tetmajerovho sedla. Tu sa už naviažeme a zvyšok po hrebeni lezieme naviazaní. Istota je istota....  Sto výškových metrov vylezieme pomerne rýchlo a sme na vrcholovom hrebeni smerujúcemu ku krížu na Gerlachovskom štíte. Ani sme netušili, že dvaja páni idúci za nami sú takisto ako my z BB. Na vrchole Gerlachu sme sa stretli s kamarátmi z KST BB Kremnička, ktorí vystúpili na Gerlach Velickou próbou. V tú dobu bol najvyšší vrchol Slovenska „ovládnutý“ Banskobystričanmi. Nádherné výhľady, ktoré sa samozrejme museli zachytiť fotoobjektívom + vrcholové foto stálo za namáhavý výstup. Zaslúžený oddych na doplnenie síl pred zostupom do Batizovskej doliny Batizovskou próbou sme si samozrejme museli dopriať.  Kramle v spodnej časti Batizáku sme zlanili na dva krát, aby sme si ako tak uľahčili zostup. Konečne sme boli dole v Batizovskej doline. Popri plese smer Tatranská Polianka, kam viedol nekonečný chodník vedúci cez Velický most na parkovisko v Tatranskej Polianke.
Namáhavý vysokohorský výstup na najvyšší bod Slovenska. No krása okolitých dolín, štítov, hrebeňov stojí za vynaloženú námahu. Trasa, ktorou sme vystupovali na Gerlachovský štít je veľmi pekná no za zlého počasia veľmi nebezpečná!


© 2011 sophinka.sk