Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
JAHŇACÍ ŠTÍT (2 230 m n. m.) - 29. 8. 2014
GPS záznam trasy
Jahňací štít má tvar pyramídy. Zaujímavosťou je jeho poloha na východnom cípe hlavného hrebeňa Vysokých Tatier. Stretávajú sa v ňom štyri hrebene. Juhozápadnou susedkou Jahňacieho štítu je Kolový priechod a Kolové sedlo, na severovýchode sa po Kopskom sedle týčia Belianske Tatry. Na severovýchod vybieha Hrebeň Jahneniec, ktorý oddeľuje Kolovú dolinu od Jahňacieho kotla a od Zadných Meďodolov. Na juhovýchod vybieha Kozí hrebeň a ten oddeľuje Červenú dolinu od Doliny Bielych plies.
Cestu na Jahňací štít poznali ako prví pastieri oviec, či lovci kamzíkov, no prvý zaznamenaný výstup sa podaril 9. augusta 1793. Anglický cestovateľ a prírodovedec Robert Townson spolu s lovcom na kamzíky Hansom Grossom vystúpili na vrchol Jahňacieho štítu juhozápadným hrebeňom cez Kolový priechod.
Pôvod názvu Jahňacieho štítu môže byť odvodený od pastierov oviec, ktorí pod ním pásli ovce. Aktuálny názov Jahňacieho štítu vznikol podľa stáleho obyvateľa - kamzíka vrchovského. Patrí medzi najznámejšie glaciálne relikty tatranskej prírody, ktorý si postupnou izoláciou od svojich príbuzných získal odlišnosti, ktoré z neho tvoria endemický poddruh - kamzík vrchovský tatranský.
Štít je pomerne hojne navštevovaný turistami, na ktorý sa dostanú po žltej turistickej značke, ktorá vedie od chaty pri Zelenom plese cez Červenú dolinu a Kolový priechod.

Vzdialenosť 21,2 km
Nad. výška min. 919 m n. m.
Nad. výška max. 2 208 m n. m.
Stúpanie 1 318 m
Klesanie 1 303 m
Už dlhšiu dobu som plánoval túru cez Brnčalku na Jahňací štít. A tak v to ráno sme sa vybrali z parkoviska Kežmarskej Bielej vody, cez Šalviový prameň k chate pri Zelenom plese. Cestou nám robili spoločnosť hučiace vody Kežmarskej Bielej vody a Zeleného potoka. K chate vedie dobre udržiavaná cyklotrasa, ktorá je zároveň turistickým chodníkom. Na Brnčalke je poriadne rušno. Doplniť tekutiny a niečo malé pod zub a vydávame sa hore na terasu do Červenej doliny. Už tu sa nám naskytnú pekné výhľady: Malý Kežmarský štít s svojou severnou stenou a nemeckým rebríkom, Veľká Zmrzlá dolina, Jastrabia veža ... . Cestu ku Kolovému priechodu nám robia spoločnosť  všadeprítomné kamzíky. V Kolovom priechode na reťaziach je poriadne hustá premávka. Ale aj v poslednej pasáži výstupu zo strany Kolovej doliny je poriadny nával turistov. No ani sa niet čomu čudovať. Odmenou za výstup sú nádherné výhľady na Belianske Tatry, Jastrabiu vežu, Kolový štít, Kežmaráky ... . Zostup vedie tou istou trasou a tak sa dlho nezdržíme na vrchole. Približne hodinu a pol nám trvá zostup na Brnčalku. Tu posedíme pri kofole a pivku. Čaká nás cesta na parkovisko. Cestou stretávame vozidlo HZS, ktoré ako sme sa neskôr dozvedeli smerovalo k zranenej turistke na Chatu pri Zelenom plese.
Trasa:
Kežmarská Biela voda - Nad Matliarmi - Šalviový prm. - Kovalčíkova poľana - chata pri Zelenom plese - Jahňací štít - chata pri Zelenom plese - Kovalčíkova poľana - Šalviový prm. - nad Matliarmi - Kežmarská Biela voda
© 2011 sophinka.sk