Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
Medzi Veľkým Soliskom (2 413 m n. m.) a Furkotským štítom (2 405 m n. m.) sa nachádza  Bystré sedlo ( 2 300 m n. m.)  Cez sedlo vedie žltoznačený jednosmerný turistický chodník, ktorým sa dostaneme z Mlynickej doliny do Furkotskej doliny. V najťažších miestach sedla sú osadené reťaze. Zo sedla je možné vystúpiť na neďaleký Furkotský štít  z ktorého sa po hrebeni dá dostať na Hrubý vrch ( 2 428 m n. m.) no výstup na tieto štíty je možné len v sprievode horského vodcu alebo s preukazom Jamesu.
Trasa:
Štrbské pleso - vodopád Skok - Bystré sedlo - Škutnastá poľana - pod Furkotskou dolinou - Štrbské pleso
BYSTRÉ SEDLO (2 300 m n. m.)  -  26. 7. 2013
GPS záznam trasy
GPS záznam trasy
Z najnavštevovanejšieho miesta Vysokých Tatier - Štrbského plesa sa vydávame po žltej značke, ktorá vedie popri športovom areáli do Mlynickej doliny. Pásmo lesa vystrieda pásmo kosodreviny a nám sa odkrývajú po prvý krát vrcholy Mlynickej doliny - Mlynické Solisko (2 301 m n. m.), Štrbské Solisko ( 2 302 m n. m.), Furkotské Solisko (  2 920 m n. m.), Patria ( 2 203 m n. m.), Malá Bašta ( 2 288 m n. m.), Satan 2 421 m n. m.) Po pár minútach prichádzame k vodopádu Skok, okolo ktorého vedie turistický chodník na terasu kde sa nachádza pleso nad Skokom. Pri plese malá pauza na občerstvenie a pokračujeme ďalej do vyšších partií Mlynickej doliny. Chodník vedie medzi Volími a Kozími plesami až sa dostaneme na miesto, kde nám pamätná tabuľa pripomína tragickú nehodu záchranárskeho vrtuľníka. Na poslednej terase nás privíta Capie pleso a naľavo od Furkotského štítu na hrebeni vidíme Bystré sedlo, cez ktoré sa musíme dostať do Furkotskej doliny. Do sedla sa poriadne zapotíme, ale výhľad na Mengusovské štíty, Kôprovský štít, Kriváň, Ostrú a samozrejme Štrbský štít stoja za to. Zo sedla zostúpime k vyšnému Wahlenbergovmu plesu kde si doprajeme oddych, po ktorom nás čaká dlhá cesta dole Furkotskou dolinou. Pod Predným Soliskom sa chodník rozdeľuje a modrá značka ide na chatu pod Soliskom no my pokračujeme „nekonečným“ chodníkom až kým nám cestu neskríži červenoznačená turistická značka - Tatranská magistrála, ktorou sa dostaneme do nášho východiskového bodu - Štrbského plesa.
Krásna, no zároveň náročná celodenná vysokohorská túra s najťažším miestom - Bystrým sedlom, v ktorom sú pomocné reťaze na ľahší prechod cez sedlo.


© 2011 sophinka.sk