Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
Krížna  - 9. 4. 2012
Trasa:
Salašky - Pod Líškou - Krížna - Úplaz - Ramžiná - Salašky
Oblievanie a šibanie na veľkonočný pondelok sme vymenili za batohy a vibramy a vydali sme do Veľkej Fatry. Cieľom našej jarnej túry bola Krížna. Autom sme sa vyviezli až na Salašky (770 m.n.m.). Vybrali sme sa po zjazdovke, na ktorej boli už len kde tu snehové fliačky. Stúpame čím ďalej vyššie až prichádzame na Pod Líšku (1345 m.n.m.), kde nás privítalo zhorené torzo niekdajšej pýchy Veľkej Fatry - horná stanica lanovej dráhy. 
Dva kilometre dlhá sedačková lanovka začala písať svoju éru 17. novembra 1971 o 10:00 hodine.  S prepravnou kapacitou 276 os/h to bolo jedinečné spojenie lyžiarov a turistov z Tureckej (657 m n.m.) s medzistanicou Salašky (775 m n.m.) a hornou stanicou Líška - pod
Krížnou (1387 m n.m.).  No 4. novembra 2005 po mohutnom požiari horná stanica lanovky vyhorela a zrekonštruovať sa ju už nepodarilo . . .
Odtiaľ postupujeme cez Líšku (1445 m.n.m.) na cieľ našej túry - Krížnu (1574 m.n.m.). Viditeľnosť je veľká a tak máme príležitosť spraviť nádherné foto. Po malom občerstvení pokračujeme ďalej na Malú Krížnu (1319 m.n.m.). Zostupujeme do doliny smerom na Ramžinú (940 m.n.m.). Zelenoznačený chodník vedie po lesnej ceste, ktorá nás privedie na asfaltku po ktorej sa dostaneme na Salašky, kde máme zaparkované auto.
© 2011 sophinka.sk