Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
Nachádza sa na severe Slovenského Rudohoria a spolu s Muránskou planinou je súčasťou Spišsko - gemerského krasu. Najrozšírenejšou horninou na povrchu bol vápenec, ktorý úspešne odolával deštrukčným silám tečúcej vody a preto tu vznikli viaceré bizarné skalné útvary. No do vnútra vápencového masívu voda poľahky prenikla a vytvorila komplikované jaskynné systémy. Najznámejšia z nich leží na juhozápadnom okraji Slovenského raja a je jedna z najväčších ľadových jaskýň v Európe. Ľad Dobšinskej ľadovej jaskyne zapĺňa 110 000 m3 a miestami vrstva ľadu presahuje výšku 25 m. Vytvorilo sa tu aj niekoľko krasových planín a tiesňav. Asi najznámejšia z nich je Prielom Hornádu, ktorý vymodelovala riečka Hornád. Voda, ktorá preteká tiesňavami Slovenského raja sa prepadáva cez skalné prahy a tak vytvára niekoľko nádherných vodopádov.
Rastie tu nespočetné množstvo rastlín a drevín, no z poslednej doby ľadovej sa tu zachovalo aj pár glaciálnych reliktov.
Na území Slovenského raja sa zistila prítomnosť  2000 druhov motýľov, 400 druhov chrobákov a 150 druhov mäkkýšov. Stavovce sú zastúpené 200 druhmi (medveďmi, kunami, diviakmi, jeleňmi, mačkami...) V potokoch tu môžeme vidieť rôzne druhy rýb.
S rozlohou vyše 327 km2  patrí Národný park Slovenský raj medzi najmladšie na Slovensku. Nachádza sa tu 11 národných prírodných rezervácií, 8 prírodných rezervácií, 1 prírodná pamiatka, 1 národná prírodná pamiatka a jeden chránený areál.
Najvyššie vodopády Slovenského raja
Závojový vodopád (Sokolia dolina)
Obrovský vodopád (Kyseľ)
Karolínyho vodopád (Kyseľ)
Kaplnkový vodopád (Kyseľ)    
Okienkový vodopád (Suchá Belá) 
Veľký vodopád (Piecky)          
Bočný vodopád (Suchá Belá)
Terasový vodopád (Piecky)       
Korytový vodopád (Suchá Belá) 

75m
60m
25m
15m
15m
12m
12m
10m
10m
© 2011 sophinka.sk