Sophinka.sk
Horská záchranná služba
James
Turistická mapa Slovenska
KST Banská Bystrica
Horolezecký sprievodca
Sprievodca Tatrami SK
Webkamery - Slovensko
Webkamery - Európa
Počasie - hory
Lanovky.sk
Laviny.sk
Sprievodca Tatrami CZ
Hiking.sk

Cyklisticke trasy
Horské weby
Rozkladajú sa na slovenskej strane hranice a súbežne na ne nadväzuje poľská časť pohoria nazývaná Beskyd Źywiecky. Na západe susedia s Kysuckými Beskydami. Na juhozápade pohorie s Kysuckou vrchovinou a Oravskou Magurou a na juhu a juhovýchode ju vymedzuje zníženina Podbeskyskej Brázdy.
Najvyšší vrchol je Babia hora - 1 723 m n.m. .
Na severe potoky a riečky smerujú k toku hornej Visly. Na juhu končia púť v rieke Orava.
Z drevín tu rastie smrek, jarabina vtáčia, javor . . . .
Z rastlinných druhov sa tu darí : andromédke sivolistej, rojovníku močiarnemu, ostroplodu bielemu, rosičke okrúhlolistej, plavúncovi zaplavovanom, ostrici výbežkatej, vŕbe  a iným.
Zo zvieracej ríše tu majú zastúpenie : ropucha obyčajná, jašterica obyčajná, slepúch lámavý, úžovka obojková, vretenica obyčajná, hýl obyčajný, ďateľ čierny, sluka lesná, tetrov hlucháň, orol krikľavý, líška hrdzavá, kuna lesná, hranostaj čiernochvostý, jazvec lesný, vlk dravý , rys ostrovid, medveď hnedý.
Azda turisticky najznámejšia je Babia hora, cez ktorú prechádza slovensko - poľská štátna hranica. Od roku 1974 sa na ploche 530 ha nachádza Národná prírodná rezervácia Babia hora. Z ďalších známejších rezervácií možno spomenúť : Národnú prírodnú rezerváciu Pilsko (809 ha) a Prírodnú rezerváciu Spálený Grúnik (55 ha)

© 2011 sophinka.sk